Carline Rebel【SS26】 [LIBERTY JAPAN]
Carline Rebel【SS26】
[LIBERTY JAPAN]
Price: 2,500yen
Weight: 50g
Item description
Liberty Fabrics Seasonal Tana Lawn
- Carline Rebel (C) -
2026SS Floral Rebellion COLLECTION.
Cotton 100%
Printed in Italy
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Carline Rebel
Carline Rebel is a daring interpretation of an archival classic, Carline. Initially drawn in the 1990s, this design weaves the round, bold forms of vintage 1950s roses with a contemporary plaid layer. Embodying a spirited clash of tradition and modernity, Carline Rebel reflects an anarchist take on fashion.
2026SS Floral Rebellion
Floral Rebellion by Liberty Fabrics for Spring Summer 2026 is an audacious celebration of individuality, self-expression, and cultural identities. Drawing inspiration from some of history’s most iconic movements and their pioneering leaders, this collection weaves together a curated selection of diverse influences.
- Carline Rebel (C) -
2026SS Floral Rebellion COLLECTION.
Cotton 100%
Printed in Italy
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Carline Rebel
Carline Rebel is a daring interpretation of an archival classic, Carline. Initially drawn in the 1990s, this design weaves the round, bold forms of vintage 1950s roses with a contemporary plaid layer. Embodying a spirited clash of tradition and modernity, Carline Rebel reflects an anarchist take on fashion.
2026SS Floral Rebellion
Floral Rebellion by Liberty Fabrics for Spring Summer 2026 is an audacious celebration of individuality, self-expression, and cultural identities. Drawing inspiration from some of history’s most iconic movements and their pioneering leaders, this collection weaves together a curated selection of diverse influences.
Specifications
| Manufacturer | Liberty Fabrics |
|---|---|
| Collection | SS26: Floral Rebellion |
| Fabric Type | Tana Lawn® |
| Fabric Content | Cotton 100% |
| Made in | Italy |
| Fabric Width | 110cm (43 inches) |
| Horizontal Repeat | 51cm (20 inches) |
| Vertical Repeat | 31.75cm (12.5 inches) |