Summers in the Sun【SS26】 [LIBERTY JAPAN]
Summers in the Sun【SS26】
[LIBERTY JAPAN]
Price: 2,500yen
Weight: 50g
Item description
Liberty Fabrics Seasonal Tana Lawn
- Summers in the Sun -
2026SS Floral Rebellion COLLECTION.
Cotton 100%
Printed in Italy
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Summers in the Sun
Brimming with a nostalgic sense of playfulness and joy, Summers in the Sun is a celebration of the 1960s Flower Power movement, paying homage to the era’s spirit of freedom, love, and creativity. Inspired by festivals like Woodstock, this large-scale, stylized floral was hand-drawn in the design studio and captures the essence of a carefree summer in full bloom.
2026SS Floral Rebellion
Floral Rebellion by Liberty Fabrics for Spring Summer 2026 is an audacious celebration of individuality, self-expression, and cultural identities. Drawing inspiration from some of history’s most iconic movements and their pioneering leaders, this collection weaves together a curated selection of diverse influences.
- Summers in the Sun -
2026SS Floral Rebellion COLLECTION.
Cotton 100%
Printed in Italy
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Summers in the Sun
Brimming with a nostalgic sense of playfulness and joy, Summers in the Sun is a celebration of the 1960s Flower Power movement, paying homage to the era’s spirit of freedom, love, and creativity. Inspired by festivals like Woodstock, this large-scale, stylized floral was hand-drawn in the design studio and captures the essence of a carefree summer in full bloom.
2026SS Floral Rebellion
Floral Rebellion by Liberty Fabrics for Spring Summer 2026 is an audacious celebration of individuality, self-expression, and cultural identities. Drawing inspiration from some of history’s most iconic movements and their pioneering leaders, this collection weaves together a curated selection of diverse influences.
Specifications
| Manufacturer | Liberty Fabrics |
|---|---|
| Collection | SS26: Floral Rebellion |
| Fabric Type | Tana Lawn® |
| Fabric Content | Cotton 100% |
| Made in | Italy |
| Fabric Width | 110cm (43 inches) |
| Horizontal Repeat | 65cm (25.5 inches) |
| Vertical Repeat | 30.5cm (12 inches) |