Flower Crown【SS26】 [LIBERTY JAPAN]
Flower Crown【SS26】
[LIBERTY JAPAN]
Price: 2,500yen
Weight: 50g
Item description
Liberty Fabrics Seasonal Tana Lawn
- Flower Crown -
2026SS Floral Rebellion COLLECTION.
Cotton 100%
Printed in Italy
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Flower Crown
Originally hand-painted in 1990 and printed for Liberty’s seasonal collections in 1992 and 1995, Flower Crown has been reimagined for the 21st century. Inspired by the legendary artist, Frida Kahlo, this design celebrates the vibrant floral crowns she often wore in her self portraits. These remarkable bouquets showcase roses, daisies, geraniums, and lilies among many other flowers.
2026SS Floral Rebellion
Floral Rebellion by Liberty Fabrics for Spring Summer 2026 is an audacious celebration of individuality, self-expression, and cultural identities. Drawing inspiration from some of history’s most iconic movements and their pioneering leaders, this collection weaves together a curated selection of diverse influences.
- Flower Crown -
2026SS Floral Rebellion COLLECTION.
Cotton 100%
Printed in Italy
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Flower Crown
Originally hand-painted in 1990 and printed for Liberty’s seasonal collections in 1992 and 1995, Flower Crown has been reimagined for the 21st century. Inspired by the legendary artist, Frida Kahlo, this design celebrates the vibrant floral crowns she often wore in her self portraits. These remarkable bouquets showcase roses, daisies, geraniums, and lilies among many other flowers.
2026SS Floral Rebellion
Floral Rebellion by Liberty Fabrics for Spring Summer 2026 is an audacious celebration of individuality, self-expression, and cultural identities. Drawing inspiration from some of history’s most iconic movements and their pioneering leaders, this collection weaves together a curated selection of diverse influences.
Specifications
| Manufacturer | Liberty Fabrics |
|---|---|
| Collection | SS26: Floral Rebellion |
| Fabric Type | Tana Lawn® |
| Fabric Content | Cotton 100% |
| Made in | Italy |
| Fabric Width | 110cm (43 inches) |
| Horizontal Repeat | 39cm (15.25 inches) |
| Vertical Repeat | 61.5cm (24.25 inches) |