Glenjade [LIBERTY JAPAN]
Glenjade
[LIBERTY JAPAN]
Price: 2,300yen
Weight: 50g
Item description
Liberty Fabrics 【Tana Lawn】
- Glenjade -
Eternal (Japan Classic) collection.
Glenjade is originally from a 1930s Liberty cotton design. It was introduced to the Classic Tana Lawn® collection in 1979.
Cotton 100%
Printed in Japan
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
- Glenjade -
Eternal (Japan Classic) collection.
Glenjade is originally from a 1930s Liberty cotton design. It was introduced to the Classic Tana Lawn® collection in 1979.
Cotton 100%
Printed in Japan
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Specifications
| Manufacturer | Liberty Fabrics |
|---|---|
| Collection | Eternal Collection |
| Fabric Type | Tana Lawn® |
| Fabric Content | Cotton 100% |
| Made in | Japan |
| Fabric Width | 110cm (43 inches) |
| Horizontal Repeat | 10cm (4 inches) |
| Vertical Repeat | 6.5cm (2.5 inches) |