Annabella [LIBERTY JAPAN]
Annabella
[LIBERTY JAPAN]
Price: 2,500yen
Weight: 50g
Item description
Liberty Fabrics 【Tana Lawn】
- Annabella -
Eternal (Japan Classic) collection.
This Colorway C (since 2020) has now been discontinued and are available only while limited stock lasts.
Annabella is a classic 1930s floral print, redrawn from a tiny fabric swatch into an all-over pattern of mixed flowers. It was originally designed by the Silver Studio – the iconic textile design house that has worked for Liberty since soon after their founding by Arthur Silver in the late 1890s.
Cotton 100%
Printed in Japan
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
- Annabella -
Eternal (Japan Classic) collection.
This Colorway C (since 2020) has now been discontinued and are available only while limited stock lasts.
Annabella is a classic 1930s floral print, redrawn from a tiny fabric swatch into an all-over pattern of mixed flowers. It was originally designed by the Silver Studio – the iconic textile design house that has worked for Liberty since soon after their founding by Arthur Silver in the late 1890s.
Cotton 100%
Printed in Japan
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Specifications
| Manufacturer | Liberty Fabrics |
|---|---|
| Collection | Eternal Collection |
| Fabric Type | Tana Lawn® |
| Fabric Content | Cotton 100% |
| Made in | Japan |
| Fabric Width | 110cm (43 inches) |
| Horizontal Repeat | 23.5cm (9.25 inches) |
| Vertical Repeat | 7.5cm (3 inches) |