Mitsi [LIBERTY JAPAN]
Mitsi
[LIBERTY JAPAN]
Price: 2,500yen
Weight: 50g
Item description
Liberty Fabrics 【Tana Lawn】
- Mitsi -
Eternal (Japan Classic) collection.
Colorways Y and Z (since 2022) have now been discontinued and are available only while limited stock lasts.
Mitsi was designed by Gillian Farr, a member of the Liberty Fabrics studio in the 1950s. It pays homage to Liberty’s historic love for Japanese design motifs, featuring delicate cherry blossom.
Cotton 100%
Printed in Japan
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
- Mitsi -
Eternal (Japan Classic) collection.
Colorways Y and Z (since 2022) have now been discontinued and are available only while limited stock lasts.
Mitsi was designed by Gillian Farr, a member of the Liberty Fabrics studio in the 1950s. It pays homage to Liberty’s historic love for Japanese design motifs, featuring delicate cherry blossom.
Cotton 100%
Printed in Japan
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
Specifications
| Manufacturer | Liberty Fabrics |
|---|---|
| Collection | Eternal Collection |
| Fabric Type | Tana Lawn® |
| Fabric Content | Cotton 100% |
| Made in | Japan |
| Fabric Width | 110cm (43 inches) |
| Horizontal Repeat | 21.5cm (8.5 inches) |
| Vertical Repeat | 11cm (4.25 inches) |

