Elysian Neon【Neon Splash】 [LIBERTY JAPAN]
Elysian Neon【Neon Splash】
[LIBERTY JAPAN]
Price: 2,500yen
Weight: 50g
Item description
Liberty Fabrics 【Neon Splash】 Tana Lawn
- Elysian Neon -
Japan exclusive colourways.
This print features metallic splash accents.
Elysian is an archival classic, characterised by its parade of exuberantly retro-infused blooms. The design first appeared in a pattern book dating from the late 1910s or early 1920s and was originally used in both dress and furnishing fabrics.
Cotton 100%
Printed in Japan
2 colors available.
Please choose from color select button above.
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
AW25 Neon Splash Collection
Neon Splash capsule collection offers a unique interpretation of Liberty’s most iconic and instantly recognizable prints, now featuring beautiful shimmering details. Enhanced with a delicate metallic overlay, the collection features a refined tonal color palette meticulously crafted to reflect a captivating sheen. Encompassing both archival finds and original artworks hand-painted in the Liberty design studio, these metallic enhancements infuse the artworks with a touch of opulent elegance and contemporary design.
- Elysian Neon -
Japan exclusive colourways.
This print features metallic splash accents.
Elysian is an archival classic, characterised by its parade of exuberantly retro-infused blooms. The design first appeared in a pattern book dating from the late 1910s or early 1920s and was originally used in both dress and furnishing fabrics.
Cotton 100%
Printed in Japan
2 colors available.
Please choose from color select button above.
1 unit = 110cm wide x 50cm
2 units=110cm wide x 100cm
3 units=110cm wide x 150cm
・・・・For any quantities, we cut as continuous piece.
AW25 Neon Splash Collection
Neon Splash capsule collection offers a unique interpretation of Liberty’s most iconic and instantly recognizable prints, now featuring beautiful shimmering details. Enhanced with a delicate metallic overlay, the collection features a refined tonal color palette meticulously crafted to reflect a captivating sheen. Encompassing both archival finds and original artworks hand-painted in the Liberty design studio, these metallic enhancements infuse the artworks with a touch of opulent elegance and contemporary design.
Specifications
| Manufacturer | Libertys Fabrics |
|---|---|
| Collection | AW25 : Neon Splash |
| Fabric Type | Tana Lawn |
| Fabric Content | Cotton 100% |
| Made in | Japan |
| Fabric Width | 110cm (43 inches) |
| Horizontal Repeat | 18.5cm (7.25 inches) |
| Vertical Repeat | 10cm (4 inches) |
| Special Features | Metallic Splash |